Kuigi suurimaks energiakuluks on teatavasti küttesüsteemid, siis tegelikult kasutame igapäevaselt arvestaval hulgal ka elektriseadmeid. Mida aeg edasi, seda rohkem eneselegi teadmata elektrit vajavaid seadmeid me kasutame. Olgu selleks siis nutitelefon, robottolmuimeja või taustaks käiv televiisor.

On teada-tuntud vanaema-vanaisa müüdid energia säästmiseks, kuid tegelikult peavad vaid vähesed neist paika. Teadlikud tarbijad kindlasti nõustuvad, et säästmiseks ei pea talvel külmas toas vatitekkide sees lödisema, ega ka pimedas jalgu siniseks lööma, sest lihtsamate ning vähem eksreemsemate nippide abil on võimalik reaalsemalt elektriarveid vähendada. Tekib vaid küsimus, et millistega kohe alustada või mis kõige tulusam elektriarvele tuginedes oleks.

Mida saad kohe teha?

  • Keera elektriradiaatorite termostaadid normaalsele temperatuurile, toas on normaalne temperatuur 23 kraadi.
  • Lülita välja valgustid ja elektritarbijad, mida hetkel ei vaja. 3W LED lamp, 5W telefonilaadija või puhkereziimis olev digiboks elektriarvet eriti ei mõjuta, küll aga suurendab oluliselt seda 100W hõõglamp või 200W soojuskiirgur. Siiski ei tasuks mittevajalikke elektriseadmeid vooluvõrgus hoida, sest nii võid lühendada nende eluiga
  • Pesumasin lae korralikult täis ja ära kasuta mõttetult kuuma vett. Iga pesukord kulutab mitu kilovatt-tundi elektrit, vee liiga kuumaks kütmine on ekstra kulukas.
  • Ära aja ühe tassi kohvi või tee tegemiseks kannutäit vett keema. Kiirkeedukann on efektiivne ja väga võimas seade, kuid tarbib kokkuvõttes palju elektrit.
  • Ära hoia külmiku ust pikalt lahti ega aseta külmikusse väga sooje toite. Nii tekib mõttetu elektrikulu ja suur kogus jääd.
  • Vali börsihinnaga elektripakett. Börsielektri hind sõltub elektrituru hetke tasakaalust – pikaajaliselt on börsihind alati odavam kui fikseeritud hinnapakett.
  • Kui Sul on kaugloetav elektriarvesti, siis telli tasuta hinnahäire ehk teavitus homsest börsihinnast elektriarve vähendamiseks.

Kiire tasuvusega odavad võimalused

  • Paigalda suuremate elektritarbijate ette programmkellad. Nii saad ilma pideva lülitiklõpsimiseta elektriboileri ja radiaatorid odavatel tundidel tööle panna. Pistikusse ühendatav programmkell maksab ehituspoes 1–5 eurot.
  • Vaheta valgustites hõõglambid LED-lampide vastu. LED-id tarbivad sama valgusvõimsuse juures 20 korda vähem elektrit.

Suurema kokkuhoiu saamiseks

  • Kasuta energiasäästlikke seadmeid. Uue boileri, külmiku või teleri valimisel otsusta A-energiaklassiga seadme kasuks ka siis, kui see mõned eurod rohkem maksab, sest tasuvusaeg on kiire.
  • Tooda ise elektrit ehk hakka mikrotootjaks. Nii hoiad lisaks enda toodetud elektrile kokku ka võrgutasudelt. Nii päikesepatareide kui ka tuulegeneraatori tasuvusaeg on tänaste võrgutasude ja elektrihindade juures 8 – 12 aastat.

Kui soodsam 220 Energia pakett on valitud, siis olenemata igapäevaselt reguleeritavatest nippidest, soovitame energia tarbimisele pilku peal hoida- seda kasvõi kord päevas, kuus või iganädalaselt. Just seetõttu, et hinnata, kas tarbimine tundub mõistlik, või oleks ruumi täiendavaks energiasäästuks.

Hoiame kokku tähtsamateks puhkudeks!