Filtered by Category: Teadlik tarbija

Uudised,Teadlik tarbija,Väiketootja

Säästlik uudis korteriühistutele, omavalitsustele ja muudele ühingutele- hakka toetuste abil väiketootjaks!

, Artjom Koldushko

Uus mikrotootjate Elektrituruseadus leevendab ning soodustab mitmeid nõudeid elektri väiketootmiseks.

Esimese eelnõu kohaselt kaotatakse ära uutele taastuvenergia tootjatele seni makstav toetus iga toodetud energiaühiku kohta ning see asendatakse oksjonipõhise toetussüsteemiga, küll aga juba sellel aastal avaneb ennekõike maaelanikel võimalus saada KredExist kuni 15 000 eurot toetust võtmaks kasutusele ammendamatu ja sisuliselt tasuta saadaolev päikeseenergia.

Toetust saavad iseenesest taotleda kõik juriidilised isikud, aga ennekõike on see suunatud korteriühistutele, omavalitsustele, mittetulundusühingutele, näiteks energiaühistutele, aga ka äriühingutele. Eraisikud toetust taotleda ei saa, küll aga tasuks korteris elades korteriühistusele vastav ettepanek teha!

Mida eelnõu peamiselt 100 kW kuni 200 kW nimivõimsusega tootmisseadete jaoks muudab?

Eelnõu muudab taastuvast energiaallikast ja tõhusa koostootmise režiimil toodetud elektrienergia toetusskeemi põhimõtteid. Eelnõu eesmärk on muuta toetusskeem tarbijale vähem koormavaks, sidudes toetuste maksmine riigi võetud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise eesmärgiga ning toetuse saamine vähempakkumise võitmisega.

Euroopa Liit on seadnud eesmärgiks tõsta taastuvenergia osakaalu kõigi energialiikide üleselt 2020. aastaks 20 protsendini. Eesti täitis riikliku taastuvenergia tootmiseesmärgi, 25 protsenti, juba 2011. aastal, 2014. aastal toodeti Eestis 26,52 protsenti energiast taastuvatest allikatest. Edaspidi puudub seni aktsia- või osakapitalinõue 31 950 €, mis võimaldab piiratud võimsusega seadmetega elektrit toota ka näiteks korteriühistutel ning <200 kW el.võimsusega tootmisseadme kasutamisel ei nõuta enam tootmise ega müügi tegevusloa omamist.

Täielikku energiasõltumatust päikeseenergia kasutuselevõtt ühele aleviku kortermajale ei anna, sest võrguühenduses peab see ikka olema. Küll aga võimaldab nn solarsüsteem hinnanguliselt keskeltläbi 70% ühtsest elektrivõrgust vähem energiat osta. Omatarbest ülejääva osa saab aga ühtsesse võrku müüa!

Põhimõtteliselt peaks asi välja nägema nõnda, et näiteks mõne väikelinna või aleviku elamu korteriühistu, mis soovib uuenduslikku päikeseenergiat kasutama hakata, võtab asja ette, kirjutab projekti ja viib selle koos taotlusega KredExisse. Positiivse otsuse korral saab ühistu oma päikeseprojektile kuni 30% tuge.

Sõltuvalt maja energiatarvidusest võib investeeringu juba nelja-viie aastaga tagasi teenida. Väiketootmisest, ülejäägi müümisest loe lähemalt siit: https://220energia.ee/koduklient/mikrotootjale/?utm_source=koduleht&utm_medium=mikrotootja&utm_campaign=uus_turuseadus

Eelnõust loe siit: https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/5b8f3e3a-617c-424a-89a8-e10cc25f34d4/Elektrituruseaduse%20muutmise%20seadus 

Viide allikale: http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/riik-pakub-maarahvale-soodsa-hinnaga-paikeseenergiat?id=79752020

Uudised,Teadlik tarbija

Ülevaade kodusest energiatarbimisest sinu taskus.

, Artjom Koldushko

Eesti kliimas on elektri- ja energiakulud enamasti kõige suurem osa kodumajapidamise püsikuludest, seda eriti sügis-talvisel perioodil, ning oma tarbimisel silma peal hoides on võimalik neid kulusid kõige efektiivsemalt optimeerida.

Kui sa oled oma kodus radiaatorite termostaadid normaalsele temperatuurile keeranud, kasutad enamasti LED-lampe või ei hoia hõõglampidega valgusteid niisama ilmaasjata sees, pesed pesu täislaetud masina ja jahedama veega ning kasutad kõiki muidki elektrit tarbivaid küttekehasid ja kodumasinaid võrdlemisi mõistlikult, siis igal juhul on mõttekas oma tarbimiskäitumist analüüsida ka lähtuvalt tunnipõhisest elektrihinnast.

220 Energia OÜ turundusspetsialist Berit Einsalu selgitas elektrihind.ee võrdlusportaalile, et nende klientidele loodud uue mobiilirakendusega on lihtne saada ülevaade kodusest elektritarbimisest. «Ma saan tunni kaupa vaadata, milline on olnud minu tarbimine. See on ühest küljest samasuguse kasulikkusega nagu sammuloendur, ent teisalt on seda kasutades võimalik ka reaalselt raha säästa. Rakendus on arendatud koostöös rahvusvahelise PeakAPP projekti partneritega, Euroopa Komisjoni Horizon 2020 programmi raames,» selgitab ta. 

Mobiilirakendusest leiab vastused küsimusele, milline tarbija ma olen võrreldes teiste samasuguste 220 Energia tarbijatega või millised on olnud kõige kallimad tunnid elektri kasutamiseks? Soojuskaart ehk heatmap ühildab hinna ja tarbimise ning annab selgema ülevaate, millised hetked on olnud viimase nädala energiatarbimises kõige rahakotivaenulikumad. Päikesepaneelidega majapidamise puhul on võimalik näiteks jälgida ka elektritootmist ning saadavat taastuvenergia toetust.

Lisaks saab tellida hinnahäire teenuse, mis annab ette teada nendest tundidest, mil elektri hind on kõige krõbedam ja pesumasinat ei maksa järele lükata. Eelarve tegemisel näed tarbimist ja kõiki arveid ja raamatupidamist ühes kohas kenasti koos.

„Kes soovib kulusid optimeerida või säästa, siis see peaks valima oma elektrimüüjaks 220 Energia ja nii saab ta kasutada ka uut mobiilirakendust,“ tõdeb Einsalu.

220 Energia mobiilirakenduse leiate Google Playst ja App Storest.

Allikas: https://kodustiil.postimees.ee/4320213/ulevaade-kodusest-energiatarbimisest-sinu-taskus