Üldteenus oli aprillis kallim kui elektrimüüjate paketid

, Artjom Koldushko

Suuremate elektrienergia üldteenuse osutajate andmetel oli üldteenus aprillis enamjaolt kallim populaarsemast fikseeritud hinnaga ja muutuva hinnaga elektripaketist, teatas Energiaturg.ee. Ainus erand oli VKG Elektrivõrkude üldteenuse hind, mis oli protsent odavam populaarseimast fikseeritud hinnaga paketist

Energiaturg.ee analüütiku Pirmin Tamme sõnul oli aprillis üldteenuse marginaal kõige soodsam VKG Elektrivõrkudel, kus see oli 0,5 senti kilovatt-tunni kohta. Eesti Energia üldteenus oli 0,72 senti ja Imatra Elekter küsis marginaaliks 0,79 senti.

Soodsaima võrguettevõtja VKG Elektrivõrkude üldteenuse kliendil tuli aprillis maksta viis protsenti suurem arve kui populaarseima börsihinnaga paketi tarbijal, kuid sama võrguettevõtja üldteenus oli protsendi võrra odavam kui populaarseim fikseeritud hinnaga pakett.

Näiteks maksid aprillis 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omanikud kõige populaarsema börsihinnaga paketi puhul 45,99 eurot samas kui VKG Elektrivõrkude üldteenuse tarbija arve tuli 48,17 eurot. Kõige populaarsema Eesti Energia fikseeritud hinnaga 12-kuuse paketi maksumus ulatus aprillis sarnaselt eelnenud kuule 48,71 euroni.

Energiaturg.ee võrdles lisaks üldteenuse hindadele eraklientide seas kahte kõige populaarsemat paketti: fikseeritud pakettidest Eesti Energia fikseeritud hinnaga 12-kuust paketti ja muutuva hinnaga pakettidest 220 Energia börsihinnaga ettemaksuta paketti.

Arvutused tuginevad Eesti Energia poolt 12-kuulisele paketile pakutud fikseeritud elektrihinna ja 220 Energia ilma ettemaksuta börsihinnaga marginaali detsembrikuu aritmeetilisele keskmisele, mis Eesti Energia avalike hinnakirjade järgi oli 5,845 senti/kWh ja 220 Energial vastavalt 0,2425 senti/kWh. Hindade arvutamisel on aluseks võetud vastavate võrguettevõtjate tüüpkoormusgraafikud ja Nord Pool Spoti Eesti hinnapiirkonna 2013. aasta aprilli tunnihinnad.

Uudised