Elektri-ja gaasituru ülevaate turu murekohtadest

, Artjom Koldushko

  Täna joonistuvad Eesti energiaturul välja mõned probleemid, mille ühiseks näitajaks võib laiemas plaanis pidada kodutarbija teadmatust. Elektri-ja gaasituru võrdlusportaalild elektrihind.ee ja gaasihind.ee tegid ülevaate turu murekohtadest. Meie omakorda lühikokkuvõtte peamistest murekohtadest ja faktidest.

🔵 Eestis on elektri- ja gaasimüüja vahetamine tehtud äärmiselt lihtsaks – see võtab aega viis minutit ja sellega ei kaasne ei tasusid ega mingit riski.

🔵 Usalda aga kontrolli- müügijuttu tasub alati kontrollida müüjate kodulehtedelt või võrdlusportaalist, sest on juhtumeid, kus telefonimüüja edastab valeinfot või ei räägi kogu tõde.

🔵 Väiksematel tarbijatel tasub tähele panna kuutasude suurust- kuigi marginaal võib olla pakettidel väga väike, siis võib kuutasu osutuda protsentuaalselt suuremaks kui marginaal (näide: 220 Energia pakkumine: börsihind+  marginaal ilma kuutasuta/ konkurendi pakkumine: börsihind+ veidi väiksem marginaal + kuutasu tasub alati võrrelda, sest märkamatult on ilma kuutasuta pakett peaaegu alati odavam)

🔵Ole ettevaatlik ’’soovituslike’’ fikseeritud pakettidega iseteenindustes- näiteks Eesti suurima turuosaga elektrimüüja Eesti Energia pakub iseteeninduses n-ö soovituslikku toodet, mis on aga tänasel turul üks kallimaid – 36-kuuline fikseeritud pakett

🔵 Statistika näitab, et kodutarbija säästab börsihinnaga rohkem kui fikseeritud paketiga

🔵Elektrihinda mõjutab enim aastaaeg; kas lähiümbruse elektrijaamad on hoolduses või mitte; Norra veereservuaaride kogus; tuuleenergia olemasolu ja mõned teised pisidetailid

 

 

«Selle peale, et pikaajaliselt võidab börsihinnaga, võib kergemat mürki võtta,»  lausus 220 Energia juhatuse liige Marko Allikson.

See tõenäosus, et sa fikseerid hinna täpselt õigel hetkel, on sama suur, kui kasiinos võita. Ja see, et sa teed korra aastas nii õige otsuse, on täiesti ebaloogiline,» ei ole Allikson sõnadega kitsi.

 

Suur ülevaade: https://tarbija24.postimees.ee/4330707/suur-ulevaade-tanane-olukord-elektri-ja-gaasiturul 

Uudised