Eesti Energia teeb soodsatele tingimustele vaatamata kallimaid hinnapakkumisi

, Artjom Koldushko

ERR 6.10.2015 Odavnenud toormehinnad ja soodsad ilmaolud lubavad tulevaks aastaks oodata odavamat elektrihinda. Samas on mitmed Eesti Energia kliendid saanud järgmiseks aastaks praegusest kallima hinnapakkumise. Ettevõtte väitel on pakkumised personaalsed ja mingit üldistust nende põhjal teha ei saa. Samas Eesti Energia oma hinnapakkumisi, erinevalt teistest elektrimüüjatest, ei avalikusta. Igasugused toormehinnad on viimase aasta aja jooksul langenud. Tänavu on elektri hinna pealt võitnud need, kes on valinud börsihinnaga seotud paketi, sest see on aastaid fikseeritud hinnaga paketist odavam olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm ütles, et tänavu on börsihind olnud 25% soodsam. "Näiteks kui Skandinaavias sajab palju vihma, siis on seal odav hüdroenergial toodetud elekter. Sellepärast paljud elektrimüüjad jälgivadki börsil toimuvat, et siis selle järgi arvestada pakutava elektri hinda."

Energia 220 juhatuse liige Marko Allikson märkis, et langevas trendis on ka järgmise aasta hinnad. "See tähendab seda, et elektrimüüjad saavad fikseerida enda ostuhindu madalamalt kui varem ja loomulikult pakkuda ka klientidele odavamaid hindu."

Energiaturu portaali andetel on elektrihind üldiselt languses. Kuid seda ei saa väita Eesti Energia kohta, sest nemad oma pakkumisi ei avalikusta, vaid teevad klientidele pakkumisi personaalselt.

Uurides "Aktuaalse kaamera" toimetuse siseselt, mida neile pakutakse, ei olnud ühtki kolleegi, kellele Eesti Energia pakuks elektrit varasemast odavamalt. Näiteks üks Eesti Energia klient, kes ostab elektrit börsilt, maksis energiafirmale iga kilovatt-tunni eest seni 0,58 senti lisaks. Järgmiseks aastaks pakub ettevõte talle aga 15% kallimat hinda - 0,67-sendine marginaal kilovatt-tunnilt.

Eesti Energia, kes loeb kliente kümnetes tuhandetes, ütleb, et üksikute personaalsete pakkumiste põhjal üldistusi teha ei tohi.

"See info kindlasti on ebatäpne. Hinnad sõltuvad konkreetsest kliendist: mis on tema tarbimine, mis hetkel ta lepingu sõlmib, millised on tollel hetkel elektrituru hinnad. Hinnad on väga personaalsed. Väide, et hinnad tõusevad, on vägagi liigne üldistus," ütles Eesti Energia energiamüügi juht Karla Agan.

Eesti Energia põhjendas, et nad ei pea vajalikuks hinnakirjade avalikustamist, kuna iga kliendi jaoks sõltub tegelik elektrihind niikuinii tema isiklikest tarbimisharjumustest ja lepingu sõlmimise ajast.

Uudised