Alates 1. jaanuarist 2018 on vingugaasiandur kohustuslik eluruumis, kuhu on paigaldatud korstnaga ühendatud gaasiseade.

, Artjom Koldushko

Seaduse kohaselt tuleb vingugaasiandur paigaldada ruumi, kus asub gaasil töötav kütteseadeldis. Veebilehe suitsuandur.ee tegevjuht Gert Soosalu täpsustab, et vingugaasianduri kohustus sõltub sellest, kas suitsulõõri ühendatud gaasiseadme suitsugaasid paiskuvad kergesti õhuruumi või mitte. Kõik gaasiboilerid ja sarnased gaasil töötavad keskkütteseadmed võtavad põlemiseks vajamineva õhu ruumist. «Sellised seadmed muutuvad väga ohtlikuks siis, kui põlemisel tekkiv vingugaas ei pääse suitsulõõri kaudu ruumist välja,» lisab Soosalu

Vingugaasiandur paigalda juhul, kui:

  • sul on kodus küttekolle;
  • sul on kodus gaasiseade.

Kuidas tekib vingugaas?

Vingugaas tekib mittetäielikul põlemisel. Margus Oberschneideri sõnul võib põhjuseks olla varakult suletud ahjusiiber, ebakorrektselt reguleeritud gaasipliit, mitteküllaldane tõmme või ventilatsioon gaasiseadme kasutamisel jpm.

Kuhu võiks vingugaasianduri paigaldada?

Oberschneideri väitel on ette nähtud üks vingugaasiandur ühe eluruumi kohta, kuna seade näitab vaid anduri vahetus läheduses levivat vingugaasi taset. Meeles tuleks pidada asjaolu, et vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ja vastupidi.

Vingugaasiandurit soovitatakse üldjuhul paigaldada hingamisteede kõrgusele, magamistoas voodi kõrgusele. Kui gaasiboiler juhtub olema vannitoas, tuleks ilmtingimata veenduda, et paigaldatav vingugaasiandur on sobilik niisketesse ruumidesse paigaldamiseks.

Gert Soosalu soovitused vingugaasianduri soetamisel:

Seade peab olema varustatud tähisega CE (anduri tagaküljel) ja viide standardile EN 50291. Ilma nende tähisteta ei tohi Eestis ega mujal Euroopa Liidus vingugaasiandureid müüa.

Jälgida vingugaasianduri kasutusaega, mis võib olla 1-10 aastat, olenevalt tootjast ja toote hinnaklassist. Andurite hinnad varieeruvad 15 eurost kuni 150 euroni

Uudised 220 energia, energia, gaas, gaasiseade, kodugaas, maagaas, vingugaasiandur